Początki szkoły Kraków Aikikai – Polska sięgają roku 1995 kiedy to po czteroletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych, Sensei Dariusz Zięba wrócił do Polski. W USA studiował on Aikido między innymi u Sensei Yoshimitsu Yamady 8 Dan Shihan oraz Sensei Richard Stickles 7 Dan Shihan.

Rok 1995 – Nowy Jork

Po powrocie do kraju Sensei Zięba rozpoczął aktywną działalność w Polskiej Federacji Ju-Jutsu – był sekretarzem generalnym PFJJ oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Ju-Jutsu. Pełniąc wyżej wymienione stanowiska, w sierpniu 1995 roku rozpoczął działalność szkoły Aikido pod patronatem PFJJ.

Od samego początku szkoła liczyła około 100 osób. Treningi odbywały się codziennie – także w soboty i niedziele. W tym okresie szkoła nie posiadała jeszcze własnego dojo, więc zajęcia odbywały się w kilku miejscach Krakowa – między innymi w II LO przy ulicy Sobieskiego, w Szkole Podstawowej nr 101 w Nowej Hucie oraz w szkole podstawowej na Białym Prądniku. Po roku działalności, w sierpniu 1996 roku Sensei Zięba zrezygnował z pełnienia wszelkich funkcji w PFJJ, a we wrześniu pod patronatem USAF (United States Aikido Federation – Amerykańskiej Federacji Aikido) oraz dzięki przychylności jej prezesa, Yoshimitsu Yamady, założył własną szkołę Aikido. Od tego momentu oficjalnie funkcjonuje ona jako Kraków Aikikai-Polska.

Działalność szkoły wpłynęła na znaczny wzrost zainteresowania Aikido w Krakowie. Dojo zaczęło bardzo szybko się rozwijać. Niewielka sala w klubie sportowym T.S. Wisła pękała w szwach na treningach grupy początkującej, a starsi uczniowie zdawali kolejne egzaminy na stopnie kyu. Ten sukces Aikido w Krakowie został dostrzeżony przez Sensei Richarda Sticklesa (7 Dan Aikikai, Shihan), który odwiedził Kraków w 1997 i 1998 roku, prowadząc seminaria szkoleniowe. Było to dla szkoły wielkie wydarzenie – Sensei Stickles jest doświadczonym nauczycielem, który od ponad 30 lat prowadzi własną szkołę Aikido Schools of New Jersey oraz gościnnie zajęcia w New York Aikikai.

Na fali dużego zainteresowania ze strony ćwiczących Sensei Zięba w roku 1997 zorganizował pierwszy dwutygodniowy obóz Aikido w Bocheńcu. Treningi z bronią w plenerze, zajęcia Aikido na szyszkach oraz ścieżka zdrowia „do jeziorka” na stałe wpisały się w program obozu, który od tamtego czasu nieprzerwanie odbywa się na przełomie lipca i sierpnia każdego roku.

Wyznając zasadę, że „najczystsza woda jest przy źródle” uczniowie naszego dojo brali również udział w seminariach i obozach prowadzonych przez bezpośrednich uczniów O-Sensei. Jeden z pierwszych wyjazdów na niemal dwutygodniowy staż Aikido miał miejsce w roku 1998 do Belgii, gdzie treningi prowadzili Sensei Seichi Sugano oraz Sensei Hayato Osawa.

Kierunkiem kolejnych podróży była szkoła Shusoku Aikido-Schule w Bawarii prowadzona przez Sensei Jochena Maiera (6 dan Aikikai), który w latach 1997 – 2000 organizował trzydniowe seminaria z Sensei Yamadą. Te spotkania aikidoków z całej Europy w roku 1998 przerodziły się tygodniowy międzynarodowy obóz w Bernau. Uczestnictwo naszej szkoły w tym obozie jest już tradycją i co roku Bernau odwiedza kilkadziesiąt osób z Krakowa, Chrzanowa i Sosnowca. Podczas obozu oprócz Sensei Yamady zajęcia prowadzą także europejscy nauczyciele miedzy innymi Dariusz Zięba i Piotr Burnos.

Ciąg dalszy nastąpi… 😉

Poznaj z nami Aikido

Zapisz się na zajęcia.

Zapisy oraz treningi odbywają się na obiektach Towarzystwa Sportowego Wisła, przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie. Zajęcia można zapisać się przez cały rok (włącznie z wakacjami). Wystarczy przyjść 15 minut przed treningiem.